Malý obývací pokoj – jaké barvy a dekorace použít?

Zařízení malého obývacího pokoje může být ne ledajakou výzvou. Vyplývá to z toho, že malá velikost pokoje způsobuje, že snadno zde o optický efekt těsnosti a přesycení. Proto při zařízování takového interiéru se vyplatí použít určité interiérové triky, díky kterým místnost nebude působit stísněně a zvýší se efekt optické prostornosti. Perfektním řešením je v tomto ohledu použití správné barevné kompozice a minimalistický přístup k dekorativnosti. Podívejme se na toto téma  trochu blíž.

Jak zařídit malý obývací pokoj?

Malý obývací pokoj, přestože je náročnější pokud jde o uspořádání, při použití několika osvědčených interiérových triků , se může stát pohodlným, funkčním a esteticky propracovaným místem. Výběrem správného kompletu nábytku do obývacího pokoje, použitím minimalistického přístupu k počtu a vzoru prvků vybavení, můžeme dosáhnout výjimečně atraktivního efektu. Při zařízování malého obývacího pokoje se hlavně vyplatí použít minimalismus. Měl by odkazovat jak na design, tak na počet nábytku a doplňků. Díky tomu se vyhneme optického dojmu stísnění a prostor bude působit soudržně, čímž zdůrazníme větší prostornost, než je ve skutečnosti. Velký význam v zařízování takových interiérů mají barevná kompozice, správné osvětlení a precizní výběr dekorací.

Relaxační nábytek na vysokých nožkách je perfektní pro malé obývací pokoje.

Soudržná barevná kompozice

Funkčnost je samozřejmě klíčová při uspořádání jednotlivých domácích prostorů. Použitý design a barvý však mají velká potenciál pro utváření charakteru místnosti. Přestože malý obývací pokoj by měl být v tomto ohledu minimalistický, neznamená to, že by měl být udržen v jednom tónu. Také v takové místnosti si můžeme hrát s barvami, ale prostě šikovněji a šetrněji. Hlavně se vyplatí držet pravidla, které říká, že světle zvětšuje a tmavé zmenšuje”. Postarejte se o to, aby v malém obývacím pokoji barevný základ tvořily světlé odstíny pastelových barev, lomené bílé  a šedé barvy.

Nábytek s jednoduchými, minimalistickými tvary malý prostor nestísní.

Pokud však máte rádi intenzivnější barvy, použijte je jako akcenty v uspořádání bytu, abyste prolomili zjevnou monotonii. Chcete-li prolomit neutrální barevný základ, zvolte módní odstíny jako například lahvově zelená, zlato nebo tmavě modré barvy. Můžete si také vybrat barevnou rohovou sedací soupravu nebo jiný komplet sedacího nábytek. Bude však nejlépe, kdyč čalounění bude mít jednotnou barvu a celé kusy nábytku se budou vyznačovat jednoduchým tvarem pokud jde o design.

Jak zvětšit malý obývací pokoj:

  • Použíjte zrcadla, protože zvětšují dojem prostornosti díky tomu, že odrážejí místnost ve své hladině
  • Použíjte světlé barvý
  • Bílý nábytek do obývacího pokoje s jednotným povrchem
  • Šetrná dekorativnost
  • Přírodní materiály a povrchové úpravy
  • Zdůraznění funkčnosti
Sázejte na neutrální barvy a přírodní materiály.

Dekorativnost v malém obývacím pokoji

Bez propracované dekorativnosti si nelze představit atraktivní uspořádání interiéru. I v minimalistických interiérových stylech, jako například industrialismus nebo skandinávský styl jsou dekorativní prvky nutné. Nechápeme je však zde jako tradiční dekory jako například trety, početné obrázky v rámečcích nebo vystavované suvenýry. Nic tak neoživuje byt, jako krásné a stylové doplňky. V malém obývacím pokoji se nejlépe osvědčí dekorace v podobě textilu. Efektní závěsy, pléd přehozený přez okraj pohovky nebo dekorativní polštáře dodají interiéru efekt útulnosti a zároveň nestísňují malý prostor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *