Jak vybrat stůl do jídelny?

Jídelní stůl je jedním z nejdůležitějších kusů nábytku v každém domově. Právě kolem něho se točí každodenní rodinný a společenský život a také oslava výjimečných příležitostí. Vyplatí se tedy věnovat zvláštní pozornost volbě tohoto kusu nábytku. Měl by vyhovovat našemu estetickému vkusu a vizuálně ladit se stylem interiéru, ale také se vyznačovat trvanlivostí a optimálním přizpůsobením podmínkám konkretní místnosti. Na co bychom měli obrátit svou pozornost při výběru stolu do jídelny?

Co vzít v úvahu při výběru jídelního stolu?

Při výběru jídelního stolu je třeba vzít v úvahu jak funkční aspekty, tak samotný design. Je třeba také pamatovat na to, že tento nábytek obvykle  kupujeme na dlouhá léta, tedy by měl být trvanlivý. Pokud vám záleží na jeho solidnosti a aby ladil s výzdobou kuchyně nebo jídelny a příliš ji netísnil, věnujte svou pozornost hlavně jeho velikosti, ale také tvaru a materiálu, ze kterého byl vyroben. Tyto vlastnosti mají totiž velký praktický a vizuální význam.

Klasický dřevěný stůl se bude hodit k jídelně zařízené v jakémkoliv stylu.

Z estetického hlediska by měl design nábytku ladit s vedoucím stylem interiéru. To znamená, že jiný stůl by se měl nacházet v klasicky zařízenem interiéru a jiný v moderně zařízeném interiéru. Jiná je situace v případě interiérů zařízených podle populárního dnes eklektického stylu. Zde si můžeme hrat na kombinování různých stylů, tedy i různých druhů nábytku. Je však důležité, aby vše bylo z estetického hlediska konzistentní.

Jídelní stůl a velikost místnosti

Vyplatí se začít s přesným měřením dostůpného prostoru, a také se rozhodnout, jaký styl má dominovat naší jídelně nebo kuchyni. Tvar stolu také bude rozhodovat o finální funkčnosti celého interiéru.

Spojení klasiky s kapkou modernosti je dokonalým způsobem, jak získat efektní jídelnu.

Zde je několik tipů, které byste měli vzít v úvahu při výběru velikosti stolu pro podmínky konkrétní místnosti:

  • Ve velké jídelně se osvědčí stůl libovolného tvaru.
  • V menších prostorech bude dobře fungovat kulatý stůl, který vizuálně vyrovná proporce uspořádání a příliš je nestísní.
  • K okrajům stolu přidejte aspoň 80 cm, umožní to pohodlné odsouvání  židle.
  • Pamatujte na to, že se předpokládá, že na jednu osobu by mělo připadat cca 55-60 cm desky stolu, aby bylo zajištěno pohodlné stravování a vstávání od stolu.
  • Věnujte svou pozornost výšce jídelního stolu. Od podlahy k liště pod deskou stolu by měla činit min. 60 cm.
Minimalistický jídelní stůl bude perfektně fungovat v moderních interiérech.

Rozkládací jídelní stoly

Pokud je vaše jídelna malá nebo je součástí kuchyně otevřené do obývacího pokoje, vyplatí se vybrat stůl, který ji svou velikostí nebude vizuálně tísnit. Praktickou otázkou však je, když chcete u stolu posadit nejen členy domácnosti, ale i hosty. Dokonalým řešením pro malé místnosti jsou rozkládací stoly. Když každodenně u stolu hostíte stejný počet lidí a příležitostně přijímáte hosty, nevyplatí se vybírat velký stůl. Rozkládací stůl lze snadno a rychle zvětšit nebo zmenšit, díky čemuž je přizpůsoben konkrétním potřebám. Před jeho nákupem však stojí za to zjistit, zda po rozložení desky dostupný prostor interiéru umožní jeho pohodlné používání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *